NASA astronautė VILNIUS TECH studentams: šiame universitete visus jaudina skrydžiai

Gegužę VILNIUS TECH universitetas sulaukė ypatingų svečių – lankėsi buvusi NASA astronautė Heidemarie Stefanyshyn-Piper ir JAV delegacija. Ji skaitė paskaitą Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) studentams ir kosmoso entuziastams apie karjerą inžinerijoje, kosmoso keliones, misijas ir savo patirtis.

Heidemarie Stefanyshyn-Piper – amerikiečių inžinierė ir NASA astronautė. Baigusi inžinerijos mokslus, ji įstojo į JAV jūrų pajėgas (NAVY), kur dirbo povandeninių laivų inžiniere. Po to Stefanyshyn-Piper tapo astronaute ir dalyvavo tarptautinėse kosminėse misijose. Ji garsi savo darbais kosmose, taip pat ir išėjimais į atvirą kosmosą, yra dalyvavusi Tarptautinės kosminės stoties projektuose. Patirtis NAVY jai padėjo sukaupti techninių žinių ir kompetencijų, būtinų astronautės darbe.

Viešoji paskaita vyko AGAI treniruoklių ir laboratorijų korpuso angare, kuriame apstu aviacinių komponentų, lėktuvų bei jų dalių. Astronautė papasakojo apie savo karjerą, istoriją, dalijosi vaizdo medžiaga iš kosminės stoties ir atvirojo kosmoso.

„Manau, kad čia labai įdomu, nes supa aviacijos aplinka, jaučiu entuziazmą – čia visus jaudina skrydžiai, kosmosas, pilotavimas. Tiesiog puiku būti apsuptai visų šių nuostabių lėktuvų ir jų dalių“, – įspūdžiais pasidalijo H. Stefanyshyn-Piper.

NASA astronautę kalbino ir pirmojo lietuviško palydovo kūrėjas bei AGAI docentas dr. Laurynas Mačiulis. Aktyvi buvo ir susirinkusi publika – tiek mažieji aerokosmoso entuziastai, tiek aviacijos sričių studentai ir ekspertai.

„JAV astronautės vizito universitete reikšmė – milžiniška. Lietuvoje mes dar žengiame pirmuosius žingsnius kosmoso srityje. O Antano Gustaičio aviacijos institutas yra viršūnė, į kurią gali kopti kiekvienas, norintis sieti savo karjerą su aerokosmosu ar jo technologijomis“, – teigia VILNIUS TECH AGAI dekanas dr. Linas Juknevičius.

Šis vizitas visiems priminė, kad kosmosas yra atviras visiems, kurie turi drąsos ir ryžto siekti savo svajonių. Lietuvai tapus Europos kosmoso agentūros asocijuota nare, atsirado dar daugiau galimybių prisidėti prie kosmoso tyrimų ir net patys tapti astronautais.

„Šis susitikimas mums yra itin svarbus ir įkvepiantis dėl keleto priežasčių. Jis parodo, kad ir Lietuvoje galime siekti didžių dalykų kosmoso srityje. Heidemarie Stefanyshyn-Piper patirtis ir pasakojimai įkvepia mus drąsiai svajoti ir siekti savo tikslų. Astronautai – tai ne tik žmonės iš kitų pasaulio kampelių, bet ir galimi mūsų kaimynai, kolegos ar net mes patys“, – apie astronautės vizitą ir aerokosmoso studijų galimybes kalbėjo AGAI studijų prodekanas Laurynas Šišovas.

Pasak L. Šišovo, studijuojant aviaciją, inžineriją ar kitas susijusias sritis, galima įgyti reikiamų žinių ir įgūdžių. VILNIUS TECH siūlo puikias programas, kurios paruošia būsimus kosmoso srities specialistus. Dalyvaujant palydovų, raketų ar kitų kosminių technologijų kūrime, galima tiesiogiai prisidėti prie kosmoso tyrimų. Pirmojo lietuviško palydovo kūrėjai puikiai parodė, kaip galime sėkmingai kurti Lietuviškas kosmoso misijas.