Filmo verta istorija - vienas F-86 naikintuvas stūmė kitą, bet kelionė vis tiek baigėsi tragedija

Karas iš žmonių reikalauja išradingumo. Karų metu pasipila išradimai, o ir patys kariai patenka į situacijas, iš kurių gali išsisukti tik pasitelkę visus savo protinius sugebėjimus. Ilgiausios ir detaliausios pasaulio pratybos nebūtų paruošusios Junginių Valstijų Karinių oro pajėgų naikintuvo piloto Jameso Robinsono Risnero tam, ką jis 1952 metais patyrė Korėjos kare.

J. B. Risneris, legendinis amerikiečių naikintuvų asas. (Wikimedia)

Jamesas Robinsonas Risneris gimė 1925 metais. Vaikystėje domėjosi arkliais, motociklais ir sportu. 1943 metais jis tapo Oro pajėgų kadetu, mokėsi valdyti „P-40 Warhawk“ ir „P-39 Airacobra“ naikintuvus. Risneris buvo talentingas pilotas ir norėjo pasitarnauti savo šaliai. Tokia galimybė iškilo 1951 metais, kai jis vėl buvo pašauktas tarnauti. Tuomet jis išmoko pilotuoti „F-80 Shooting Star“ ir „F-86 Sabre“ ir išvyko į šviežią Korėjos konfliktą. Pirmąjį savo „MiG-15“ Risneris numušo 1952-ųjų rugpjūčio 5 dieną.

Risneris galiausiai tapo asu, buvo visų gerbiamas ir sparčiai kilo karjeros laiptais. Tačiau viena misija išsiskiria savo neįprastumu ir piloto pademonstruotu išradingumu.

„Palauk, aš tave pastumsiu“

1952-ųjų rugsėjo 15 dieną Risneris ir  Josephas Loganas savo F-86 naikintuvais lydėjo „F-84 Thunderjet“ bombonešius. Šie skrido naikinti chemijos gamyklos prie Jaludziango upės. Kaip ir buvo tikėtasi, „MiG-15“ naikintuvai netruko prisistatyti ir F-86-iesiems teko juos vaikyti.

Kovodamas su vienu „MiG-15“ Risneris praskrido arti Antungo aerodromo, kuriame buvo „MiG“ bazė. Kova buvo išties įnirtinga. Naikintuvai skrido labai žemai, kartais sekdami išdžiūvusios upės vagą, o kartais kilpomis kildami aukštyn. Risnerio pranašumas buvo akivaizdus - jis persekiojo priešą ir metodiškai jį talžė. Greitai „MiG-15“ neteko kabinos gaubto, fiuzelažą papuošė skylės, o tada pasirodė ugnis. Galiausiai persekiojamas naikintuvas rėžėsi į tą Kinijos pusėje stovinčią naikintuvų bazę, sunaikindamas dar kelis stovinčius orlaivius.

Kelionė atgal taip pat nepraėjo be nuotykių. Kai jau atrodė, kad galima vykti link draugiškų pajėgų bazių, Logano naikintuvas buvo stipriai pažeistas. Pilotas nebuvo sužeistas ir variklis veikė gerai, tačiau iš lėktuvo pasipylė reaktyvinis kuras ir hidraulinis skystis. Įprastai tokiose situacijose kraujuojantis naikintuvas leistųsi iš karto arba pilotas katapultuotųsi. Tačiau skrisdami virš Šiaurės Korėjos pajėgų Jungtinių Valstijų pilotai turėjo būti itin atsargūs. Patekimas į priešų rankas greičiausiai būtų reiškęs mirtį, ypač po to, kai Risneris ir Loganas sunaikino kelis „MiG-15“ naikintuvus.

Situacija atrodė beviltiška, tačiau Risnerio galvoje gimė idėja - jis nusprendė pastumti Logano lėktuvą. Radijo ryšiu jis tarnybos draugą informavo apie savo desperacija dvelkiantį planą. Loganas užgesino savo variklį, o priartėjęs Risneris sugrūdo savo naikintuvo nosį į Logano lėktuvo išmetimo vamzdį.

Štai kaip atrodo F-86 nosis - įsiremti į kitą lėktuvą beveik nėra kuo. (Ed Berg, Wikimedia)

Šiam skrydžiui prireikė visų Risnerio įgūdžių. Dabar vienas jo naikintuvo variklis varė abu lėktuvus. Risnerio F-86 buvo skalaujamas degalais ir hidrauliniu skysčiu, kuris lipo prie kabinos gaubto ir ribojo matomumą. Dar blogiau buvo tai, kad Logano naikintuvo sparnai kūrė sūkurius - lėktuvai niekada neskrenda taip arti vienas kito. Turbulencija ne kartą atskyrė lėktuvus, tačiau Risneris užsispyrusiai stūmė draugą išsigelbėjimo link.

Naikintuvai skubėjo link Čodo salos, kurioje veikė nedidelis aerodromas. Čia buvo įsikūręs gelbėjimo sraigtasparnių dalinys. Dabar ši sala priklauso Šiaurės Korėjai, tačiau tais 1952 metais tai buvo artimiausia ir tinkamiausia vieta avariniam JAV naikintuvų nusileidimui - sraigtasparniai kaip man išgelbėdavo vandenyje atsidūrusius pilotus.

Apmaudi skrydžio pabaiga

Susiklijavę F-86 lėtai judėjo link Čodo salos. Nepaisant turbulencijos, kenčiančio vienintelio veikiančio variklio ir visur išsitaškiusių skysčių, lėktuvai skrido išsigelbėjimo link. Tačiau ši neįtikėtina istorija neturi laimingos pabaigos.

Planas buvo pakankamai paprastas. Atsiskyrus lėktuvams Loganas turėjo katapultuotis ir parašiutu nusileisti į jūrą. Avarinis nusileidimas su neveikiančiu lėktuvu būtų buvęs per daug sudėtingas. Tuo tarpu draugą išgelbėjęs Risneris turėjo parskristi į Kimpo bazę netoli Seulo.

Čodo saloje įsikūrę gelbėjimo sraigtasparniai buvo pasiruošę gelbėti pilotus. (Wikimedia)

Loganas atsisveikino su Risneru žodžiais „Šįvakar susitiksime bazėje“, o tada katapultavosi ir parašiutu nusileido į vandenį. Tuo tarpu Risneris stengėsi taupyti degalus, tačiau šie vis tiek pasibaigė ir jam teko leistis avariniu būdu. Pats Risneris teigė, kad nusileidimas jo vos nepražudė. Tačiau tuomet jis išgirdo prastą naujieną.

Nors Loganas nusileido netoli kranto ir buvo stiprus plaukikas, jis įsipainiojo į parašiuto virves ir nuskendo. Gelbėtojai prie vyro tiesiog nesuspėjo. Risneris sunkiai priėmė šią žinią - visos jo pastangos nuėjo veltui, kai jau atrodė, kad išsigelbėjimas yra čia pat.

Tačiau Risneris ir toliau medžiojo priešų „MiG“ naikintuvus. Korėjos kare Risneris dalyvavo 108 misijose, numušė aštuonis „MiG-15“ ir užsitarnavo aso vardą. Vėliau Risneris dalyvavo ir Vietnamo kare. Risneris per savo karjerą pelnė daugybę apdovanojimų ir niekada nepamiršo dienos, kai beprotiškai desperatiškai savo naikintuvu stūmė sužeistą draugo lėktuvą. Risneris mirė 2013-aisiais, sulaukęs 88-erių.

Pardo manevras

Šiais laikais neveikiančio lėktuvo stūmimas veikiančiu orlaiviu yra vadinamas Pardo manevru.

Taip atrodo F-4 naikintuvas, kokiais 

Vietnamo karo metu Earlo Amano ir Roberto Houghtono valdomas F-4 buvo stipriai apšaudytas. Johnas Pardo, kito F-4 pilotas, nusprendė pastumti kurą liejantį naikintuvą iki draugiškos teritorijos. Iš pradžių Pardo bandė remtis į Amano naikintuvo stabdymo parašiuto korpusą, tačiau turbulencija neleido išlaikyti tokios padėties. Todėl pilotai nusprendė nuleisti Amano F-4 stabdymo kablį (naikintuvas buvo paruoštas tūpimui ant lėktuvnešio) ir stumti įsirėmus į jį.

Kablys vis slydo nuo Pardo naikintuvo nosies ir gaubto, tačiau pilotas užsispyrusiai stūmė tarnybos draugus išsigelbėjimo link. Pardo naikintuvas taip pat buvo apgadintas - degė vienas jo variklis. Galiausiai, abu lėktuvus varė vos vienas variklis, tačiau pasiekę Laosą visi įgulų nariai saugiai katapultavosi. Iš pradžių Pardo buvo peikiamas dėl neišsaugoto lėktuvo, tačiau vėliau buvo apdovanotas Sidabrine Žvaigžde.