Lietuvoje prasideda tarptautinės antžeminės oro gnybos vienetų pratybos „Tobruko palikimas 2017“

Liepos 11 d. Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje vyko pirmą kartą Lietuvoje organizuojamų tarptautinės antžeminės oro gynybos vienetų pratybų „Tobruq legacy 2017“ (liet. „Tobruko palikimas 2017“) atidarymo ceremonija.

Tai pirmas kartas, kai būdami Lietuvoje kartu kaip NATO treniruosimės oro gynybos procedūras pagal 5 str.

„Mieli kolegos – ginklo broliai, man garbė pasveikinti jus atvykus į Lietuvą. Tai pirmas kartas, kai būdami Lietuvoje kartu kaip NATO treniruosimės oro gynybos procedūras pagal 5 str. ir stiprinsime mūsų sąveiką dirbdami kartu su kitais pratybų dalyviais Čekijoje ir Rumunijoje. Leiskite padėkoti visoms dalyvaujančioms šalims ir ypač Jungtinėms Amerikos Valstijoms, kurių parama mūsų šalies saugumui bei šių pratybų organizavimas, stiprina visą Aljansą“, – sakė sveikindamas pratybų „Tobruq Legacy 2017“ dalyvius, Karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Dainius Guzas.

Ceremonijoje taip pat dalyvavo Lietuvos karinių oro pajėgų  vadovybė, Šiaulių miesto atstovai, pratybų dalyviai iš Lietuvos ir keturių NATO šalių – Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos ir Lenkijos. 

Pratybose „Tobruq legacy 2017“ treniruojama sąveiką tarp NATO antžeminės oro gynybos vienetų ir tobulinamos oro erdvės vadovavimo ir kontrolės procedūros. Pratybomis siekiama didinti tarptautinį ir regioninį jungtinių pajėgumų integralumą, tokiu būdu treniruojant ir stiprinant pasirengimą galimam NATO kolektyvinės gynybos scenarijui

Šios pratybos vyks liepos 11-22 d. Šiaulių apskrityje. Iš viso mokymuose Lietuvoje dalyvaus apie 500 karių ir apie 30 oro gynybos sistemų iš Lietuvos ir keturių NATO šalių – Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos ir Lenkijos.

Tuo pačiu metu Lietuvoje, Čekijoje ir Rumunijoje vyksiančioms pratyboms „Tobruq legacy 2017“ vadovaus Rumunijoje įsteigta Jungtinių pajėgų oro komponento vadavietė (NATO JFAC), kurioje dalyvaus ir Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kariai. Lietuvos padaliniai taip pat dalyvaus ir Čekijoje vykstančioje pratybose, kur  tobulins oro gynybos operacijų vykdymo įgūdžius nakties metu. 
Iš viso pratybose „Tobruq Legacy“ dalyvauja apie 18 tūkst. karių iš 12 NATO šalių. 

Pratybų „Tobruq Legacy 2017“ Lietuvoje integrali dalis bus nacionalinės pratybos „Budrus Sakalas 2017“, kurių metu treniruojama sąveika, vadovavimo ir kontrolės procedūros tarp Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų vienetų.

Pratybų „Tobruq Legacy 2017“ pagrindinis organizatorius – Jungtinės Amerikos Valstijos. Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos jose dalyvaus jau trečią kartą: 2015 m. Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kariai pirmą kartą treniravosi vykdyti NATO Oro gynybos operacijas būrio dydžio vienetu (Čekijoje), 2016 m. – baterijos dydžio vienetu (Slovakijoje), o šiais metais Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kariai treniruosis veikti kartu su sąjungininkais ir vadovauti tarptautiniam antžeminės Oro gynybos bataliono lygmens vienetui.

Nuotraukų autoriai Alfredas Pliadis (KAM), kpt. Ieva Gulbinienė