Sklandytuvais nuo jūros iki jūros

Trys patyrę Lietuvos sklandytojai Lietuvos nepriklausomybės 100-mečio proga rengiasi įgyvendinti istorinį skrydį – bemotoriais sklandytuvais perskristi Lietuvą, Lenkiją ir Ukrainą. Skrydžiu, pavadintu „Drauge sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva–Ukraina“, jie pažymės garbingą Lietuvos jubiliejų siekdami įrodyti, kad sklandytuvais galima įveikti bet kokį atstumą.

Projekto dalyviai patyrę sklandytojai Algirdas Šimoliūnas (32), Sakalas Uždavinys (56) ir pasaulio jaunimo sklandymo vicečempionas Ignas Bitinaitis (21) pirmas dvi rugpjūčio savaites antrą kartą leisis į kelionę, siekdami įveikti iš pirmo žvilgsnio neįveikiamą atstumą. 2016 metų vasarą šie Lietuvos sklandytojai, per dvi dienas nuskridę 500 km ir ore praleidę 7 val. 30 min. (be sustojimo Latvijoje), pirmą kartą sėkmingai perskrido tris Baltijos valstybes. Skrydį sklandytojai iki šiol atsimena kaip vieną įsimintiniausių ir ekstremaliausių savo gyvenime. Oro sąlygos nelepino, o lietingas finišas Ridalio aerodrome Estijoje buvo itin pavojingas. 

Šį kartą pilotai pasirengę dar didesniam iššūkiui – motoro neturinčiais sklandytuvais įveikti 1800 km atstumą nuo Baltijos iki Juodosios jūros. Pilotai ketina skristi maršrutu: Kartena (LT) – Bialystokas (PL) – Liublinas (PL) – Rivnė (UA) – Vinycia (UA) – Odesa (UA). Skrydžio maršrutas Lietuva–Ukraina pasirinktas neatsitiktinai.

Mes norime padrąsinti Ukrainos žmonių troškimą tapti europietiška šalimi. Norisi pabrėžti, kad Europos Sąjungoje mus vienija taiki erdvė ir Ukraina yra visada laukiama joje.

Skrydžiu pažymės kaimyninių šalių draugystę

Anot projekto idėjinio vadovo A. Šimoliūno, vienas pagrindinių skrydžio į Ukrainą per Lenkiją tikslų – pabrėžti kaimyninių šalių bendrą istoriją bei draugystę: „Lietuva ir Ukraina mena bendrą istoriją. 200 metų, iki Liublino unijos, mūsų šalys turėjo bendrą žemę, kuri driekėsi nuo Baltijos iki Juodosios jūros. Iki dabar Lietuva su Ukraina puoselėja gerus politinius santykius. Šiuo skrydžiu norime pažymėti šalių draugystę ir priminti, kad Ukraina yra mūsų artima kaimynė bei draugė.“ 

Skrydžiu bus siekiama pažymėti laisvę NATO oro erdve keliauti visomis kryptimis Europoje. Ukraina dažnai laikoma sienomis užsitvėrusia Europos periferija, tačiau lietuviai ir visi europiečiai Ukrainą gali pasiekti laisvai – ji yra atvira Europos šalis. „Mes norime padrąsinti Ukrainos žmonių troškimą tapti europietiška šalimi.

Norisi pabrėžti, kad Europos Sąjungoje mus vienija taiki erdvė ir Ukraina yra visada laukiama joje“, – mintimis apie planuojamą skrydį dalijosi jo dalyvis, žinomas aktorius S. Uždavinys. 

Sklandytojai visos kelionės metu skraidins NATO, Europos Sąjungos, Lietuvos ir Ukrainos vėliavas. 

Didžiausias iššūkis – nepažįstamos Ukrainos žemės 

Sklandytuvai skrenda į viršų keliami šiltų oro srovių, jiems didelę įtaką daro stiprus vėjas, kuris apsunkina skridimą, bei lietus, kurį sklandytojai visais atvejais bando aplenkti. Taip pat sklandymui įtaką daro ir žemės paviršius bei klimatas. A. Šimoliūnas nuogąstavo, kad vienas didžiausių iššūkių kelionėje bus nepažįstamos Ukrainos žemės ir klimatas, kuris skiriasi nuo Lietuvos. 

„Nė vienas iš mūsų sklandytojų nėra skraidęs virš Ukrainos, visai nepažįstame tos šalies žemių. Ukrainos klimatas yra labiau žieminis, o Lietuvos – jūrinis. Didžiausias iššūkis ir bus prieš skrydį susipažinti su Ukraina kuo išsamiau, o skrendant susitarti su oru“, – teigė A. Šimoliūnas.
Optimistiškiausia skrydžio trukmė – 5 dienos, tačiau, jeigu oro sąlygos bus nepalankios skristi, pilotai atstumui įveikti užsibrėžė 12 dienų laikotarpį. 

Algirdas Šimoliūnas ir jo dešinioji ranka, patikima jo projektų komandos narė žmona Ieva.

Sklandytojus lydės gausi antžeminė komanda

Toks skrydis nebūtų įmanomas be pagalbos iš šalies. Pilotus visos kelionės metu lydės trijų automobilių antžeminė komanda, kuri, įvykus neplanuotam nusileidimui, padės surinkti sklandytuvus į priekabas ir nugabenti į vietą, iš kurios jie bus vėl pakelti į dangų. Be antžeminės komandos prie sklandytojų ketina prisijungti ir Lietuvos baikeriai, kurie palaiko idėją ir nori lydėti dangaus drąsuolius visos kelionės metu.

Per Lenkiją sklandytojus lydės vienas ar keli Lietuvos pilotai su savo lėktuvais, kad prireikus galėtų sklandytuvus operatyviai iškelti į orą. Ukrainoje pagalbą sklandytojams suteiks vietinių aerodromų pilotai.

Skrydis „Drauge sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva–Ukraina“ planuojamas rugpjūčio 1–12 dienomis.