Vilniaus oro uoste bus įrengta orlaivių nuledinimo nuotekų perdirbimo gamykla

Vilniaus oro uoste 2022 m. planuojama pradėti automatizuotos orlaivių nuledinimo nuotekų perdirbimo gamyklos statybas. Jos projektavimui, pastato rangai ir reikalingos technologinės įrangos diegimui Lietuvos oro uostai paskelbė viešąjį pirkimą.

Naujoji nuledinimo nuotekų perdirbimo gamykla yra šiuo metu vykstančios Vilniaus oro uosto rekonstrukcijos dalis – darbų metu bus sukurta visa infrastruktūra su reikiamais inžineriniais nuledinimo nuotekų surinkimo tinklais. Pirkimą laimėjusi įmonė turės įrengti kaupimo ir koncentruotų nuotekų rezervuarus, atskirą panaudoto skysčio perdirbimo pastatą bei jame įdiegti reikalingas technologijas.

Projektas bus iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis

Pasak Lietuvos oro uostų Operacijų ir infrastruktūros departamento vadovo Dainiaus Čiuplio, pagrindinis projekto tikslas – padidinti vykdomų procesų efektyvumą. Projektas bus iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.

„Didesnė skrydžių sauga ir oro uoste atliekamų operacijų greitis yra svarbiausi šio projekto tikslai. Siekiame, kad mūsų infrastruktūra būtų maksimaliai pritaikyta tam laikotarpiui, kai aviacijos srautai vėl pradės augti, o šiame būsimo augimo kontekste niekur nedings antiledodaros procesų efektyvumo būtinybė. Dėl šios priežasties jau dabar intensyviai ruošiamės, kad galėtume pasiūlyti aukščiausio lygio sprendimus, kurie kartu būtų ir draugiški aplinkai“, – sako Lietuvos oro uostų Operacijų ir infrastruktūros departamento vadovas.

Vilniaus oro uosto rekonstrukcijos metu bus įrengtos keturios specialios nuledinimui skirtos aikštelės.

Jo teigimu, Vilniaus oro uosto rekonstrukcijos metu bus įrengtos keturios specialios nuledinimui skirtos aikštelės – po dvi abiejuose kilimo-tūpimo tako galuose, šiaurinėje ir pietinėje pusėse. Vykdant nuledinimo operacijas, projekto metu įrengtais paviršinių nuotekų tinklais susidariusios medžiagos pasieks oro uosto pietinėje dalyje būsiančią perdirbimo gamyklą, tuomet jos bus valomos keliais etapais ir nukreipiamos į atitinkamus rezervuarus.

Dalį atskirtų medžiagų bus galima naudoti kaip žaliavą gaminant nuledinimo skystį arba  panaudojant kitose srityse, taip įgyvendinant bendrus oro uostų infrastruktūros plėtros aplinkosauginius bei darnumo tikslus.

Anot Lietuvos oro uostų atstovo, taip pat bus svarstoma galimybė ateityje Kauno bei Palangos oro uostuose nuledinimo metu susidariusių nuotekų apdorojimą vykdyti Vilniuje. Tokiu atveju panaudotas skystis būtų kaupiamas rezervuaruose, o vėliau transportuojamas perdirbimui į automatizuotą gamyklą Vilniaus oro uoste.

Poreikį lemia skrydžių sauga

Nuledinimo procedūra šaltuoju metų laiku yra labai svarbi dėl skrydžių saugos, nes jos metu nuo lėktuvo pašalinamas visas susikaupęs sniego, ledo sluoksnis, o tuo pačiu – papildomai padengiamas sluoksnis, kuris tam tikrą laiką apsaugo nuo ledo susidarymo. Jei orlaivis nepakyla po šio proceso per nustatytą laiką, visa procedūra  turi būti kartojama. 

Šiuo metu Vilniaus oro uoste orlaivis po antiledodaros procesų daugeliu atvejų turi įveikti nemažą atstumą iki pakilimo tako, o tai reiškia ir eikvojamą laiko atsargą iki galimo pakartotinio apledėjimo.

Be to prie orlaivių įvairiose perono vietose turi privažiuoti nuledinimo automobiliai, o tai didina riziką kliudyti objektus, kurie yra perone.